Konferencja „Wzajemne zrozumienie i szacunek między ludźmi w zróżnicowanym społeczeństwie w kontekście mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce”
Na terenie Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu odbyła się konferencja „Wzajemne zrozumienie i szacunek między ludźmi w zróżnicowanym społeczeństwie w kontekście mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce”, nad którą patronat objęli: Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu – insp. Tomasz Olczyk oraz Prezydent Miasta Kalisza – Pan Krystian Kinastowski.
Podczas otwarcia konferencji swoje wystąpienia mieli Pan Krystian Kinastowski - Prezydenta Miasta Kalisza, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu podinsp. Adam Jurek oraz insp. dr inż. Dariusz Bieniek - Komendant Miejski Policji w Kaliszu.
Głównym celem konferencji było podniesienie wiedzy oraz świadomości policjantów i pracowników Policji województwa wielkopolskiego na temat mniejszości narodowych i etnicznych. Swoje wystąpienia mieli eksperci zajmujący się m.in. prawami człowieka, dyskryminacją, równym traktowaniem, a jednym z poruszanych tematów było również rozwiązywanie konfliktów na zasadzie dialogu.
Podczas konferencji swoje wykłady wygłosili:
- Zbigniew Judasz. Pełnomocnik Prezydenta Kalisza ds. wielokulturowego dziedzictwa Kalisza oraz mniejszości narodowych i etnicznych - "O wielokulturowym dziedzictwie miasta Kalisza".
- podinsp. Dariusz Giersz, Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu ds. Ochrony Praw Człowieka - "Prawa Człowieka w edukacji policyjnej w ujęciu praktycznym".
- Małgorzata Musiał, Pełnomocniczka Wojewody Wielkopolskiego ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych oraz równego traktowania - „MY i ONI – dyskryminacja i równe traktowanie – przepisy prawa w Polsce.”
- Jacek Mroczek, Kierownik Oddziału Spraw Cudzoziemców w Kaliszu - "Informacje statystyczne dot. cudzoziemców w Polsce w odniesieniu do narodowości ukraińskiej i gruzińskiej".
- Olga Rakowska, Koordynator Wojewódzkiego Zespołu ds. Przeciwdziałania Handlu Ludźmi Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu - „Handel ludźmi, a prawa człowieka”.
- nadkom. Kamil Sikorski, Zastępca Pełnomocnika Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu do spraw Ochrony Praw Człowieka - "Zwalczanie rasizmu i dyskryminacji poprzez edukację od najmłodszych pokoleń"
- Dagmara Mańka-Wizor, główny specjalistka ds. projektów naukowych, kierowniczka Kompleksowego programu badania i walki z antysemityzmem w Polsce, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, „Co policjantka i policjant powinni wiedzieć o antysemityzmie i dlaczego?”
- Dorota Swinarska - Miłek, przedstawicielka Rady Religijnej Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP, „Żydzi w Kaliszu – dawniej i dziś”
- asp. sztab. Mariusz Lembicz - Sztab Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu – Nieetatowy Zespół Antykonfliktowy KWP w Poznaniu "Naruszenia bezpieczeństwa i porządku publicznego podczas zgromadzeń i manifestacji"
Konferencja ta był doskonałą okazją do poszerzenia wiedzy na temat mniejszości wyznaniowych i etnicznych zamieszkujących na terenie Wielkopolski. Policjanci mają świadomość, że często, to właśnie te grupy stają się celem ataków motywowanych uprzedzeniami i niechęcią. Informacje przekazywane przez prelegentów podczas wystąpień, miały na celu nie tylko poszerzyć wiedzę funkcjonariuszy na temat różnorodności kulturowej i społecznej, ale również przygotować ich do profesjonalnej reakcji w sytuacjach trudnych, wymagających szczególnej wrażliwości oraz delikatności, aby spełnione zostały podstawowe zasady równego traktowania.
W konferencji oprócz policjantów i pracowników Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu uczestniczyli również, funkcjonariusze z Ostrowia Wielkopolskiego, Jarocina, Kępna, Krotoszyna, Ostrzeszowa, Pleszewa oraz Turku, a także policjanci z Nieetatowego Zespołu Antykonfliktowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.
Organizacja tego przedsięwzięcia, to wynik wieloletniej i wielopłaszczyznowej współpracy miasta Kalisza oraz Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu, na rzecz bezpieczeństwa lokalnej społeczności.