Światowy Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi
30 lipca obchodzimy Światowy Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi. Szczególnie tego dnia organy ścigania, w tym Policja, organizacje rządowe, jak i pozarządowe starają się uświadomić społeczeństwu, czym jest handel ludźmi i jak się przed nim ustrzec.
Handel ludźmi to współczesna odsłona niewolnictwa. Osoby traktowane są jak towar, który jest przekazywany i sprzedawany sobie przez przestępców. Ofiary nie mają możliwości ucieczki czy kontaktu z rodziną, mogą być wykorzystywane w seks-biznesie, w ciężkiej przymusowej pracy, żebractwa czy kradzieży lub do wyłudzania kredytów. Pułapką okazują się również obietnice atrakcyjnych wyjazdów do pracy i bajecznych zarobków. „Handel ludźmi” oznacza werbowanie, transport, przekazywanie, przechowywanie lub przyjmowanie osób, z zastosowaniem gróźb lub użyciem siły, lub też z wykorzystaniem innej formy przymusu, uprowadzenia, oszustwa, wprowadzenia w błąd, nadużycia władzy lub wykorzystania słabości, wręczenia lub przyjęcia płatności lub korzyści dla uzyskania zgody osoby mającej kontrolę nad inną osobą, w celu jej wykorzystania.
Warto wiedzieć, jak ustrzec się przed takim zagrożeniem i gdzie szukać pomocy, dlatego o przestępstwie, jakim jest handel ludźmi należy pamiętać każdego dnia, nie tylko 30 lipca.
O tym czym jest handel ludźmi przypomnieli policjanci z Wydziału Prewencji i Profilaktyki Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu prowadząc akcję profilaktyczną.
Gdzie szukać pomocy?
-
POLICJA – tel. 112
-
Krajowe Centrum Interwencyjno-Konsultacyjne (https://kcik.pl/)
-
Fundacja La Strada (https://www.strada.org.pl/)
-
ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych (http://www.zaginieni.pl/)
-
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (https://fdds.pl/)