Policja i Państwowa Inspekcja Sanitarna razem przeciwko narkotykom
Okres letni, w tym głównie wakacje i związana z tym duża ilość czasu wolnego sprzyja eksperymentowaniu przez dzieci i młodzież z różnymi środkami psychoaktywnymi. Aby przeciwdziałać zagrożeniom związanym z uzależnieniami policjanci z Zespołu Profilaktyki Społecznej wspólnie z pracownikami Sanepidu przeprowadzili akcję profilaktyczną. Głównym celem dwudniowych działań było zwiększenie świadomości młodzieży na temat zagrożeń związanych z zażywaniem narkotyków, dopalaczy, innych środków psychoaktywnych.
Okres wakacyjnego wypoczynku to czas, kiedy dzieci i młodzież często nudząc się albo chcąc zaspokoić swoją ciekawość, bądź zaimponować swoim rówieśnikom podejmuje działania ryzykowne polegające na sięganiu po różnego rodzaju substancje psychoaktywne. Często dowiadujemy się z doniesień medialnych o zatruciach oraz zgonach osób, które zażyły substancje psychoaktywne. Z uwagi na to że ich skład jest często nieprzewidywalny, wachlarz ryzyka zagrożeń dla zdrowia lub życia ludzi związany z ich używaniem jest ogromny i może zakończyć się zgonem.
Po raz kolejny przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu i Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kaliszu podjęli wspólne działania a rzecz bezpieczeństwa. Tym razem głównym celem akcji było zwiększenie świadomości młodzieży na temat szkodliwości narkotyków i substancji działających podobnie, a także sposobów radzenia sobie z presją rówieśników i sytuacjami, w których mogą one być oferowane. Akcja skierowana była głównie do nastolatków i miała na celu uświadomienie im, że nawet z pozoru niewinny, okazjonalny eksperyment z narkotykami może doprowadzić do tragicznych w skutkach konsekwencji.
Działania miały również na celu uświadomienie rodzicom jak ważną rolę pełnią w życiu swojego dziecka. To oni mogą najszybciej zauważyć, że ich pociecha zmaga się z jakimś problemem i potrzebuje pomocy.
Sygnały ostrzegawcze, czyli na co należy zwrócić uwagę:
-
nagłe zmiany nawyków;
-
łamanie ustalonych zasad, napady agresji i złości;
-
zmiany nastroju i aktywności (często naprzemiennie zmęczenie z euforią);
-
problemy w szkole np. pogorszenie się ocen, wagary, konflikty z nauczycielami;
-
izolowanie się od innych domowników, zamykanie się w pokoju, niechęć do rozmów;
-
częste wietrzenie pokoju, używanie kadzidełek i odświeżaczy powietrza;
-
nadmierny apetyt lub brak apetytu;
-
nagła zmiana grona dawnych przyjaciół na innych;
-
niewytłumaczone spóźnienia, późne powroty lub też noce poza domem;
-
kłamstwa, wynoszenie wartościowych przedmiotów z domu, trudno wytłumaczalny przypływ gotówki;
-
tajemnicze, krótkie rozmowy telefoniczne, nagłe wyjścia;
-
nowy styl ubierania się, zmiana fryzury, koloru włosów, kolczyki, tatuaże, ostry makijaż itp.;
-
zmiany w wyglądzie i stanie zdrowia: blada, ziemista, zmieniona cera, przekrwione oczy, zwężone lub rozszerzone źrenice, niewyraźna mowa, krwawienie z nosa, spadek ciężaru ciała, częste przeziębienia, wymioty, zaparcia lub rozwolnienia, depresja i problemy natury psychicznej, bóle różnych części ciała, zaburzenia pamięci, brak koncentracji, ślady na skórze po ukłuciach;
-
brak zainteresowania własnym wyglądem i nieprzestrzeganie zasad higieny;
-
pojawienie się przyborów mogących świadczyć o kontakcie z narkotykami tj: fajki, bibułki papierosowe, foliowe torebeczki z proszkiem, tabletkami, kryształkami lub suszem, białe lub kolorowe pastylki, igły, strzykawki (nie wszystkie z wymienionych objawów muszą się pojawić łącznie) - im głębsze uzależnienie, tym objawy choroby są bardziej widoczne ponieważ wymykają się spod kontroli uzależnionego.