Uwaga rodzice! Stop narkotykom i dopalaczom!
Warto być człowiekiem świadomym. Zapobiegać, chronić czy przeciwdziałać uzależnieniom jest zdecydowanie łatwiej niż leczyć. Narkotyki i dopalacze to poważne zagrożenie, to substancje psychoaktywne działające na ośrodkowy układ nerwowy, wpływające negatywnie na pracę mózgu. Sprzedawane w postaci tabletek, proszków, suszu, opakowane w kolorowe, atrakcyjnie wyglądające papierki, które swoim „niewinnym” wyglądem przyciągają dzieci i młodzież. Dlatego rodzicu chroń swoje dziecko! Zwróć uwagę na jego zachowanie oraz na sygnały ostrzegawcze, które mogą świadczyć o tym, że zażywa ono narkotyki czy dopalacze!
Najczęstszymi powodami sięgania przez młodzież po środki psychoaktywne są:
-
chęć zaspokojenia ciekawości, sprawdzić jak „to działa”,
-
chęć bycia akceptowanym przez grupę rówieśniczą, być „spoko i na luzie”,
-
chęć odreagowania stresu, niepowodzenia, uciec od problemów, poczuć się lepiej,
-
chęć pokonania wstydu i nieśmiałości w relacjach z rówieśnikami,
-
być w grupie, obawa przed wykluczeniem,
-
dobrze się bawić.
Warto być uważnym na wszystkie zmiany w zachowaniu osoby. Sygnały ostrzegawcze często są lekceważone, gdyż uznaje się je za przejściowe. Na co powinno się zwrócić uwagę:
-
wygląd: zaczerwienione oczy, nadmierne rozszerzenie lub zwężenie źrenic, powolna reakcja źrenic na światło, pociąganie nosem bez kataru, wysypki wokół nosa,
-
zmiana nawyków żywieniowych - brak apetytu lub objadanie się,
-
kłopoty w szkole, wagary, pogorszenie ocen,
-
próby wyłudzania lub podbieranie pieniędzy na nieokreślone wydatki,
-
wychodzenie z domu na krótko, poprzedzone dzwonkiem domofonu lub telefonem od nieznanej osoby,
-
pojawienie się w domu nowych akcesoriów, typu lufki, sreberka, małe woreczki z zamknięciem strunowym, itp.
Zażywaniu narkotyków może towarzyszyć również:
-
chwilowy przypływ energii, który po krótkim czasie zmienia się w ogromne wyczerpanie i osłabienie,
-
wzmożenie koncentracji i uwagi, po którym następuje gwałtowne spowolnienie psychiczne,
-
nadmierna euforia i pobudzenie, a zaraz po niej obniżenie nastroju, depresja, napady lęku, omamy a nawet myśli samobójcze,
-
agresja, zaburzenia koordynacji ruchowej, drżenie rąk,
-
nudności, wymioty, biegunka.
Rodzicu jeżeli na podstawie obserwacji podejrzewasz, że Twoje dziecko ma kontakt z narkotykami lub dopalaczami, pamiętaj:
-
Nie wpadaj w panikę i nie działaj zbyt pochopnie. Zanim cokolwiek zrobisz, dowiedz się czy masz wystarczającą ilość informacji na temat tego, co dzieje się z Twoim dzieckiem.
-
Okaż mu wsparcie i zapewnij o gotowości do pomocy. Najlepiej najpierw wysłuchaj, co ma do powiedzenia, starając się zrozumieć jego poglądy i problemy, unikając obwiniania i atakowania. Konieczne jest zdobycie zaufania dziecka oraz nawiązanie z nim lepszego kontaktu.
-
Aby rozwiać podejrzenia, że dziecko być może sięga po narkotyki, można wykonać odpowiednie badania. Do przeprowadzenia odpowiednich testów wystarczy próbka moczu lub śliny, które można zbadać przy pomocy specjalistycznych narkotesterów, które są dostępne w aptekach stacjonarnych lub w Internecie.
-
Niestety, w przypadku tzw. dopalaczy, ich wykrycie w organizmie, tym bardziej konkretnej psychoaktywnej substancji, nie jest tak łatwe do stwierdzenia, gdyż skład tzw. dopalaczy jest nieznany i ulega modyfikacjom.
Pamiętaj również, że zażycie narkotyku czy dopalacza może spowodować zagrożenie dla zdrowia lub życia. W przypadku gdy jesteś świadkiem, że osoba po zażyciu środków psychoaktywnych potrzebuje pomocy powinieneś wiedzieć jak jej udzielić:
-
przede wszystkim zachowaj spokój i nie zostawiaj jej samej,
-
wezwij pogotowie ratunkowe, zadzwoń pod numer 112,
-
osobę nieprzytomną ułóż w pozycji bezpiecznej, zapewnij dopływ powietrza i ochronę przed zachłyśnięciem, sprawdzaj oddech,
-
jeżeli jest to możliwe ustal jaka substancja została zażyta i przekaż informację personelowi medycznemu.
Gdzie szukać pomocy:
800 060 800 Bezpłatna Infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego
800 100 100 Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci
032 206 82 17 Telefon zaufania Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii,
czynny w poniedziałki w godz. 10-19, wtorki i piątki w godz. 15.00-19.00, środy w godz. 10.00-13.00, czwartki w godz. 14.00-19.00.
800 199 990 Ogólnopolski Telefon Zaufania Narkotyki – Narkomania, przeznaczony dla osób używających narkotyków, uzależnionych oraz ich bliskich. Zakres pomocy: udzielanie informacji na temat systemu interwencji, leczenia i rehabilitacji, informowanie o przepisach prawnych związanych z narkomanią, udzielanie profesjonalnych porad nt. mechanizmów uzależnienia, motywowania do leczenia oraz wsparcia psychologicznego. Czynny w godz. 16.00-21.00, z wyjątkiem świąt państwowych.