Rowerzysta z trzema promilami
Każdy nietrzeźwy kierowca stwarza realne i poważne zagrożenie na drodze. Pijani rowerzyści w konfrontacji z poruszającym się prawidłowo uczestnikami ruchu drogowego, mogą być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych. Dlatego policjanci nie mają taryfy ulgowej wobec tak lekkomyślnych użytkowników dróg. Przekonał się o tym 41-letni mieszkaniec powiatu kaliskiego zatrzymany do kontroli przez policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego
Eliminowanie z ruchu pijanych użytkowników dróg jest ważnym elementem codziennej służby policjantów w walce o bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Bez względu na to jakim pojazdem kierują nietrzeźwi użytkownicy dróg, to ich nieodpowiedzialne zachowanie stanowi zagrożenie nie tylko dla nich, ale też dla innych uczestników ruchu drogowego.
Nietrzeźwi rowerzyści na drodze to problem nie tylko dla samych cyklistów. Jako niechronieni uczestnicy ruchu drogowego swoim lekkomyślnym zachowaniem narażają się na poważne niebezpieczeństwo, ale również stanowią zagrożenie dla innych. Zachowanie nietrzeźwego rowerzysty jest nieprzewidywalne. Trudność w utrzymaniu równowagi, jazda slalomem, nagłe wyjechanie na drogę lub gwałtowna zmieniana pasa ruchu - stwarzają realne zagrożenie dla wszystkich kierujących. Taki rowerzysta jest nieprzewidywalny w momencie, kiedy go wyprzedzamy. Uciekając przed zderzeniem z nietrzeźwym cyklistą kierowca samochodu może wjechać do rowu, uderzyć w inny pojazd lub drzewo, co z kolei może mieć tragiczne konsekwencje. Dlatego też dla nietrzeźwych kierowców, także rowerzystów, nie może być żadnej tolerancji.
Wczoraj policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego, pełniący służbę na terenie gminy Godziesze Wielkie zatrzymali do kontroli rowerzystę. Podejrzenia policjantów wzbudził stan trzeźwości 41-letniego mężczyzny. Badanie wykazało, że mieszkaniec powiatu kaliskiego miał w organizmie blisko 3 promile alkoholu alkoholu.
Pamiętajmy:
Od 1 stycznia 2022 r. jazda rowerem w stanie po użyciu alkoholu, czyli mając w wydychanym powietrzu od 0,2 do 0,5 promila grozi mandatem w wysokości 1000 złotych. Natomiast jazda na rowerze w stanie nietrzeźwości - powyżej 0,5 promila, to grzywna w wysokości 2500 złotych.
Sąd może orzec też zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne na okres od sześciu miesięcy do trzech lat. W przypadku kiedy rowerzysta w okresie trwania sądowego zakazu jazdy na rowerze, wsiądzie ponownie na jednoślad, będą groziły mu trzy lata więzienia. Bez znaczenia będzie czy jest pijany czy trzeźwy.
Korzystając z roweru, zadbajmy także o jego stan techniczny. Rower powinien posiadać sprawnie działające hamulce i odpowiednie wyposażenie, a szczególnie ważne jest właściwe oświetlenie pojazdu. Dodatkowo każdy rowerzysta, pomimo że nie jest to obowiązkowe, powinien korzystać z kasku ochronnego, ponieważ nawet pozornie niegroźna wywrotka na rowerze, może doprowadzić do tragicznych skutków.