Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi – policjanci rozmawiają z młodzieżą o zagrożeniach
Dziś, 18 października obchodzimy Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi. Funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu aktywnie włączają się w obchody, aby uświadomić wszystkim, że handel ludźmi to poważne przestępstwo, które brutalnie narusza podstawowe prawa człowieka. Aspektów wykorzystania w handlu ludźmi jest wiele, tak jak wiele jest metod werbunku niczego nieświadomych ofiar.
Przestępstwo handlu ludźmi jest w Polsce zagrożone karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3 (art. 189a Kodeksu karnego), a zatem stanowi zbrodnię. To zjawisko podlegające ewaluacjom i przemianom. Skuteczne przeciwdziałanie i walka z nim wymaga udziału i współpracy wielu podmiotów administracji rządowej oraz organizacji pozarządowych.
Dzisiejsza młodzież ciekawa świata, podróżuje przez cały rok. Takie wyjazdy to czas nie tylko beztroskiej zabawy i niezapomnianych przygód, ale i okres, w którym przestępcy zajmujący się handlem ludzi intensyfikują swoje działania. Zjawisko handlu ludźmi może dotknąć każdego, bez względu na płeć czy wiek. Grupy przestępcze zajmujące się handlem ludźmi wykorzystują różne metody, aby zwerbować osoby szukające pracy. Także o problemie, jakim jest handel ludźmi, należy pamiętać każdego dnia, nie tylko w okresie wakacji czy urlopów. Warto więc wiedzieć jak ustrzec się przed takimi zjawiskami i gdzie udać się po pomoc. Dlatego w ramach obchodów Europejskiego Dnia Przeciwko Handlowi Ludźmi policjantki z Zespołu Profilaktyki Społecznej spotkały się z młodzieżą, aby przybliżyć tematykę związaną z tym procederem.
Policjantki podczas spotkania, informowały jakie zasady bezpieczeństwa należy zachować przed wyjazdem za granicę i co zrobić, gdy zostanie się ofiarą handlu ludźmi. Przypominały też, że najbardziej narażeni na to zjawisko są właśnie młodzi ludzie, którzy wyjeżdżają za granicę i szukają przygód. Brak doświadczenia życiowego powoduje, że łatwo dają się manipulować i oszukiwać. Ofiary przymuszane są do prac niewolniczych lub do żebractwa.
Apelujemy o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, które mogą przyczynić się do zminimalizowania przestępstwa handlu ludźmi.
W Komendzie Głównej Policji funkcjonuje skrzynka e-mailowa i infolinia, dzięki którym każdy, kto ma informacje o przypadkach handlu ludźmi, może przekazać je funkcjonariuszom. Pisząc na adres: handelludzmibsk@policja.gov.pl lub dzwoniąc pod numer +48 664 974 934, można zapobiec ludzkim tragediom.
Nie bądźmy obojętni! Nasze bezpieczeństwo jest najważniejsze!