Aktualności

Policjanci sprawdzą poziom głośności układów wydechowych

Data publikacji 04.04.2025

Zmodyfikowane, zbyt głośne wydechy z daleka sygnalizują obecność niektórych jednośladów i samochodów, szczególnie typu sportowego. Pamiętajmy jednak, że taki „ryczący” układ wydechowy jest uciążliwy dla mieszkańców i innych uczestników ruchu. Ponadto może stanowić podstawę do nałożenia mandatu i zatrzymania dowodu rejestracyjnego od pojazdu.

Hałas komunikacyjny stanowi coraz większy problem współczesnych miast i ma negatywny wpływ na komfort życia mieszkańców. Jednym z jego głównych źródeł jest praca silników samochodów i motocykli. Chodzi zwłaszcza o zwiększony poziom hałasu w wyniku modyfikacji i nieszczelności układów wydechowych pojazdów.

Policjanci podczas codziennych służb reagują na negatywne zachowania kierujących i kontrolują pojazdy m.in. pod kątem ich stanu technicznego. Natomiast z uwagi na napływ informacji dotyczących poruszania się na terenie miasta Kalisza pojazdów generujących nadmierny hałas, funkcjonariusze zwiększą kontrolę właśnie pod tym kątem.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego mają do dyspozycji sprzęt kontrolno – pomiarowy (sonometr) umożliwiający dokonywanie pomiaru poziomu głośności dźwięku na podstawie pomiaru poziomu ciśnienia akustycznego. Funkcjonariusze korzystają z urządzenia w trakcie standardowych kontroli pojazdów, w przypadku podejrzenia zbyt głośnego wydechu. Jeśli parametry nie są spełnione, pojazd nie może być używany na drodze publicznej, a policjant ma prawo zatrzymać dowód rejestracyjny. Kierowca może również zostać ukarany wysokim mandatem.

Przypominamy, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. maksymalne natężenie hałasu nie może być większe niż:

  • 93 dB w samochodach benzynowych
  • 96 dB w samochodach z silnikiem diesla
  • 94 dB w motocyklach z silnikiem mniejszym niż 125cm3
  • 96 dB w motocyklach z silnikiem większym niż 125cm3.

 

Apelujemy o stosowanie się do przepisów ruchu drogowego.

Powrót na górę strony