Aktualności

Podsumowanie akcji "Trzeźwość"

Data publikacji 30.05.2025

Trzeźwość zmotoryzowanych jest jednym z najistotniejszych elementów, które poddawane są weryfikacji w przypadku kontroli drogowej. Właściwie każde spotkanie na drodze z policjantem kończy się sprawdzeniem stanu trzeźwości kierującego. Oprócz codziennych kontroli, policjanci prowadzą też cyklicznie działania, aby wyeliminować z ruchu nieodpowiedzialnych kierowców. Ostatnia tego typu akcja została zorganizowana dziś. Zatrzymano trzy osoby, które kierowały pojazdami pod wpływem alkoholu.

Dziś na terenie Kalisza i powiatu kaliskiego policjanci prowadzili działania „Trzeźwość”. Głównym celem akcji było sprawdzanie stanu trzeźwości, jak największej liczby kierujących pojazdami. Policjanci prowadzili działania od wczesnych godzin porannych i kontrolowali kierujących w różnych miejscach jednocześnie. Priorytetem było ujawnianie oraz wyeliminowanie z ruchu osób wsiadających za kierownicę pod wpływem alkoholu lub środków działających podobnie.

Podczas trwających cztery godziny działań funkcjonariusze przeprowadzili 1400 badań stanu trzeźwości. Niestety i tym razem przypuszczenia policjantów potwierdziły się. Wśród skontrolowanych tego poranka kierowców znaleźli się tacy, którzy wsiedli za kierownicę „na podwójnym gazie”.

Łącznie udało się wyeliminować z ruchu drogowego trzech kierowców, którzy wsiedli za kierownicę pod wpływem alkoholu. Niechlubnym rekordzistą tego dnia okazał się 74-letni kierowca hondy zatrzymany do kontroli przez kaliskich dzielnicowych. Badanie stanu trzeźwości wykazało blisko promil alkoholu w organizmie mężczyzny.

 

Przypominamy!

  • W Polsce kary za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu są bardzo surowe. Zgodnie z obowiązującymi przepisami za jazdę po spożyciu alkoholu – gdy jego zawartość we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila (stan po użyciu alkoholu) – grozi do 30 dni aresztu lub do 5000 zł grzywny oraz zakaz prowadzenia pojazdów do lat trzech. Jeśli stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila (mamy do czynienia ze stanem nietrzeźwości), kierowcy grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub nawet pozbawienia wolności do 3 lat oraz utrata prawa jazdy na okres nie krótszy niż 3 lata, a nawet do 15 lat.

  • 14 marca 2024 r. wszedł w życie art. 44 b Ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny. Wprowadza on do polskiego porządku prawnego środek karny w postaci przepadku pojazdu mechanicznego prowadzonego przez sprawcę przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w ruchu lądowym lub przepadku jego równowartości. Zgodnie z tym przepisem, w wypadkach wskazanych w ustawie (m.in. kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości, gdy stężenie alkoholu we krwi kierowcy przekroczyło 1,5 promila), sąd orzeka przepadek pojazdu mechanicznego prowadzonego przez sprawcę w ruchu lądowym.

  • Zdjęcie kolorowe. Policjant w umundurowaniu służbowym (motocyklista) sprawdza stan trzeźwości zatrzymanego kierowcy.
  • Zdjęcie kolorowe. Urządzenie do badania stanu trzeźwości trzymane w dłoni, świeci na czerwono. W tle policyjny motocykl.
  • Zdjęcie kolorowe. Na pierwszym planie policyjny motocykl z włączonymi światłami błyskowymi. W tle policjant - motocyklista rozmawiający z zatrzymanym do kontroli kierowcą.
Powrót na górę strony