Aktualności

Innowacyjny program "Bezpieczne Dzielnice" w Kaliszu

dsc_2372Wczoraj tj. 17 marca 2014 roku w Komendzie Miejskiej Policji w Kaliszu został oficjalnie zainaugurowany unikatowy w skali kraju program "Bezpieczne Dzielnice". Komendant Miejski w Kaliszu mł. insp. Mirosław Ścisły oraz pomysłodawca koncepcji i jednocześnie Prezes stowarzyszenia „Sieć Bezpieczeństwa” dr Mirosław Bryła zaprezentowali założenia projektu Komendantowi Głównemu Policji nadinsp. Markowi Działoszyńskiemu. W spotkaniu, które odbyło się na terenie kaliskiej jednostki uczestniczył również Wielkopolski Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu insp. Rafał Batkowski, który od początku wspierał projekt i aktywnie włączył się w jego powstawanie.

 

 

 

Porozumienie o uruchomieniu programu „Bezpieczne Dzielnice” podpisano w grudniu 2013. Głównym celem przedsięwzięcia jest współpraca Policji oraz zaangażowanych w sprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego podmiotów życia społecznego w dzielnicy. Stosowny dokument sygnowali wówczas: Wielkopolski Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu insp. Rafał Batkowski, Komendant Miejski Policji w Kaliszu mł. insp. Mirosław Ścisły, pomysłodawca koncepcji dr Mirosław Bryła Prezes Stowarzyszenia „Sieć Bezpieczeństwa” oraz Grzegorz Szymański wiceprezes stowarzyszenia.

Inicjatywa wpisuje się w historię wcześniejszych kaliskich projektów „Pomoc Sąsiedzka” i „Mój dzielnicowy”, które ciągle są znane, a niekiedy stosowane w kraju.

Kluczowym celem programu „Bezpieczne Dzielnice” jest zwiększenie poczucia bezpieczeństwa mieszkańców w miejscu zamieszkania, poprawa bezpieczeństwa na obszarze dwóch kaliskich osiedli Dobrzec i Widok, a także zbliżenie dzielnicowego do obywateli w rejonie służbowym. Przedsięwzięcie, którego realizacja jest przewidziana na rok ma charakter pilotażowy, jednak w przypadku uzyskania akceptacji społeczności osiedla i osiągnięciu satysfakcjonujących wyników, może przybrać charakter trwały.

Dla potrzeb programu stworzono nowatorskie instrumenty służące osiąganiu wyznaczonych celów oraz wypracowano odpowiednie procedury ich stosowania.

Jednym z istotnych elementów przedsięwzięcia jest budowa systemu komunikacji dzielnicowego z mieszkańcami w sprawach bezpieczeństwa i porządku publicznego.

W ramach programu prowadzone są działania zmierzające do lepszego rozpoznania potrzeb mieszkańców w obszarach bezpieczeństwa. Z tego względu Komendant Miejski Policji w Kaliszu zorganizował Dzielnicowe Zespoły Koordynacyjne w sprawach bezpieczeństwa. W ich skład weszli: prezesi Spółdzielni Mieszkaniowych, przewodniczący Rad Osiedli oraz dyrektorzy szkół. W trakcie odbytych spotkań wypracowano strategiczne Plany bezpieczeństwa dla każdego z osiedli, które w formie zadań przekazano dzielnicowym do realizacji. Wskazani partnerzy społeczni wytypują indywidualnie oznaczone osoby do bezpośredniej współpracy i wsparcia działań dzielnicowych w budowaniu bezpieczeństwa w rejonie służbowym.

Ostatnim bardzo ważnym elementem programu jest podjęcie przez Komendanta Miejskiego Policji w Kaliszu, zgodnie z koncepcją programu, nowatorskich rozwiązań kierowniczych i organizacyjnych, które mają zwiększyć efektywność planowania i działania dzielnicowych oraz zapewnić im niezbędne wsparcie ze strony pozostałych ogniw Komendy Miejskiej Policji.

{galeria}BDZ{/galeria}

Powrót na górę strony